The small jar is 3*5 = 15 cu in. The larger jar is 3.25*5.5 = 17.9 cu in.

The small jar is 26/15= 1.7 oz/ cu in and $1.60/15 = .11 $ / cu in.

The larger jar is 17.9 cu in. 1.7*17.9 =30 oz and 17.9*.11 = $1.97

# A 16-oz jar of peanut butter in the shape of a right circular cylinder is 5in high and 3in in diameter and sells for $1.60.?

In the same store, a 26-oz jar of the same brand is 5&1/2in high and 3&1/4in in diameter. If the cost is directly proportional to volume, what should the price of the larger jar be? If the cost is directly proportional to weight, what should the price of the larger jar be?

## 5 Answers

- 01
- Cylinder V = πr²h

case 1: V1 = π1.5²5 = 35.3 in³

case 2: V1 = π(3.25/2)²5.5 = 45.6 in³

ratio is 45.6/35.3 = 1.29

so the price would be 1.29•1.60 = $2.07

by weight:

(assuming 16 oz and 26 oz are weight ounces)

ratio is 26/16 = 1.625

1.625•1.60 = $2.60

PS a note about formats: you want a space character between the number and it's units, not a dash.

eg: 5 1/2 in, 16 oz00 - The formula for the volume of a right circular cylinder is shown below.

V = π * r^2 * h

For the 16 oz jar, V = π * 1.5^2 * 5 = π * 11.25 in^3

This is approximately 35.3cubic inches. To determine the cost per cubic inch divide $1.60 by this number.

Cost per cubic inch = $1.60 ÷ (π * 11.25)

This is approximately $0.045. Let’s determine the volume of the larger jar.

r = ½ * 3¼ = 1.625 inches

V = π * 1.625^2 * 5.5 = π * 14.5234375 in^3

This is approximately 45.6 cubic inches.

Cost = π * 14.5234375 * 1.60 ÷ (π * 11.25)

This is approximately $2.07.

If the cost is directly proportional to weight, what should the price of the larger jar be?

This is much simpler. Let’s use a proportion.

26 : 16 = x : $1.60

x = 26/16 * 1.6 = $2.6001 - i) 1.6 * 3.25^2*5.5/45 = $2.07

ii) 1.6*13/8 = $2.6010 - A 16-oz jar of peanut butter

in the shape of a right circular cylinder is 5 in high and 3 in in diameter and sells for $1.60.

In the same store, a 26-oz jar of the same brand is 5.5 in high and 3.25 in in diameter.

If the cost is directly proportional to volume, what should the price of the larger jar be?

Volume of a right circular cylinder: πr^2h

r = d/2 = 1.5 inches

h = 5 inches

Cost = (πr^2h)k, where k is the constant of proportion

1.60 = π(1.5)2(5)k

k = 1.6/[π(1.5)2(5)] = 0.045271

So the formula is: Cost = 0.045271(πr^2h)

For 5.5 inches high, and 3.25 inches diameter:

r = 1.625

Cost = π(1.625)2(5.5)(0.045271) = $2.07

Weight: Cost = kw; where w is weight and k is constant of proportionality

1.6 = 16k

k = 1.6/16

k = 0.10

Cost = 0.10w

c = 0.10(26) = $2.6000

### Trending

- Evaluate the expression without using a calculator. sin(arccos 1/2 + arctan 1/2)?
- Find cos x if cos 2x = 1/9.?
- Find a formula for b(n) if the sequence {b1, b2, b3, ...} is the following.?
- For the flow defined by the velocity field v=2t (1+t^2) ^-1/2i + (t/y) j find and sketch streamlines at t=(3) ^1/2?
- CotX- tanX=secX?
- I've done these questions multiple times and still got it wrong?
- What is half of 23 3/4 inches?
- I was told to find the absolute value of 5 -12i. Please help me?
- Make the greatest possible six digit number by using the digits 6,5,7,0,2,3?
- Lee and Luke share some toy trains in to the ratio 2:5 Lee gets 45 less trains then Luke How many trains did Miss Lauren get?